Test R
Test Ruffiera - oceń swoją wydolność fizyczną

Test Ruffiera to bardzo prosty sposób na poznanie reakcji serca na wysiłek fizyczny. Na jego podstawie można dowiedzieć się o tym, w jakiej formie fizycznej znajduje się nasz organizm.
Test Ruffiera-Dicksona (bo tak brzmi pełna nazwa tej próby) jest bardzo prosty, a jego przeprowadzenie zajmuje zaledwie kilka minut. Bez problemu może go wykonać każdy w zaciszu własnych czterech ścian. Wystarczy zaopatrzyć się w stoper, by zmierzyć swoje tętno, a następnie podstawić wyniki do konkretnego wzoru.
Zanim jednak przejdziesz do testu, powinieneś dowiedzieć się, w jaki sposób należy przeprowadzić całą próbę. Poniżej opisujemy krok po kroku, jak to zrobić. Całe działanie opiera się na aktywności fizycznej w postaci przysiadów bądź innych ćwiczeń, po zakończeniu których mierzymy tętno.
Jak poprawnie przeprowadzić test Ruffiera?
Test ten był szczególnie popularny w latach osiemdziesiątych we Francji, gdzie poddali się mu niemalże wszyscy sportowcy. Generalnie polega on na pomiarze tętna przez okres jednej minuty w trzech różnych momentach.
Co prawda zdaniem niektórych wystarczy zaledwie 15 sekund pomiaru i pomnożenie uzyskanej wartości przez cztery. My jednakże proponujemy ci wykonanie klasycznej próby, czyli z minutowymi pomiarami.
P1 to tętno spoczynkowe. Najlepiej połóż się na plecach bądź wygodnie usiądź, a po minucie zmierz swój puls. P2 oznacza ilość uderzeń serca na minutę tuż po zakończonym wysiłku. P3 to wartość tętna po minutowym odpoczynku. W tym celu zaraz po zakończonym wysiłku usiądź bądź połóż się, odczekaj minutę, po czym ponownie zmierz tętno.

W naszym przypadku wysiłkiem (P0) jest wykonanie minimum 30 przysiadów w czasie 45 sekund dla mężczyzn, bądź 20-30 przysiadów w tym samym czasie dla kobiet. Jeśli uporasz się z zalecaną liczbą przysiadów przed określonym czasem, należy ćwiczyć dalej.
Następnie uzyskane dane należy podstawić do poniższego wzoru:
I = (P1 + P2 + P3) – 200 / 10
Jak odczytać wyniki testu?
Wynik uzyskany z podstawienia poszczególnych wartości do powyższego wzoru wskazuje na stan wydolności serca danej osoby, czyli stan przygotowania serca do wysiłku.
W zależności od przedziału wskaźnika Ruffiera możemy dowiedzieć się, czy będziemy w stanie dać sobie radę podczas treningów wytrzymałościowych, czy też lepiej przed podjęciem aktywności fizycznej skonsultować się z lekarzem.
Wskaźnik Ruffiera:
0 – 4: twoje serce jest w optymalnej kondycji i jest dobrze przygotowane do wysiłku fizycznego. 4 – 8: masz serce wystarczająco przygotowane do podjęcia wysiłku fizycznego. 8 – 12: powinieneś zrealizować odpowiedni plan, aby odzyskać dobrą formę, umożliwiającą intensywny wysiłek fizyczny. 12 – 16: zaleca się konsultacje ze specjalistą w celu wykonania szczegółowych badań na wydolność serca. Twoja kondycja jest bardzo słaba. Ponad 16: taki wskaźnik ujawnia zły stan zdrowia i bardzo słabe serce.Test Ruffiera: Praktyczny przykład
(80 + 125 + 90) – 200 / 10 = 9,5
W tym przypadku wynik obejmuje trzeci poziom testu wydolności według Ruffiera. Stan zdrowia serca osoby plasującej się w tym przedziale jest daleki od ideału. Niekoniecznie oznacza on choroby układu sercowo-naczyniowego, ale na pewno wymaga solidnej poprawy kondycji.