Rower ...ale najpierw przepisy
Poznaj najważniejsze przepisy ruchu drogowego. Na pewno ta wiedza Ci się przyda. Wybrałam najważniejsze rzeczy, tak żebyś miał wiedzę pod ręką – w pigułce.
Korzyści płynące z jazdy na rowerze Równy, jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, lepiej pracuje serce. Dzięki temu poprawia się ogólna wydolność organizmu.
Jazda
a) drogą rowerową,
b) pasem ruchu dla rowerów,
-Tak więc, najlepiej jeśli będziesz poruszał się ścieżkami przeznaczonymi dla rowerów, jest to nie dość, że najbezpieczniejsze rozwiązanie, to jeszcze nie przeszkadzają nam – piesi i kierowcy samochodów.
– Jeśli korzystasz z drogi zarówno dla rowerów, jak i dla pieszych – koniecznie zachowaj szczególną ostrożność, gdyż pierwszeństwo mają wówczas piesi.
CHODNIK:
Rowerzysto! Możesz jechać po chodniku, ale tylko w następujących przypadkach:
a) Kiedy opiekujesz się dzieckiem, które również jedzie rowerem i nie przekracza 10 roku życia,
b) Gdy szerokość drogi dla pieszych wzdłuż ulicy, po której ruch samochodów dozwolony jest powyżej 50 km/h oraz wynosi minimum 2 metry i brak jest drogi bądź pasa dla rowerów,
c) Gdy warunki pogodowe są nadzwyczaj uciążliwe i przeszkadzają w prawidłowej i bezpiecznej jeździe po ulicy – np. ulewa, śnieg, gołoledź, gęsta mgła, silny wiatr i inne) – oczywiście musi zachować bezpieczeństwo i ustępować pieszym.
BRAK ŚCIEŻKi:
A co jeśli brak drogi rowerowej, pasa ruchu itd?
W przypadku braku ścieżki rowerowej bądź pobocza wjeżdżamy na jezdnię. Rowerzysta jadący po drodze musi trzymać się jej prawej stron
TRZYMANIE KIEROWNICY:
– Rowerzysto! Masz obowiązek, by chociaż jedną ręką trzymać się kierownicy.
NOGI:
– Rowerzysto! Masz obowiązek trzymania nóg na pedałach.
PRZYSTANEK:
– Możesz zatrzymywać się w tzw. śluzie rowerowej.
– Masz prawo zatrzymać się przy innych rowerzystach, przed innymi korzystającymi z ruchu drogowego, byś mógł włączyć się do ruchu po prostu szybciej.
SIODEŁKO:
– Sprawdż czy wszystko działa czy jest dobrze zamocowane
DWA ROWERY OBOK SIEBIE:
JAZDA ROWEREM OBOK SIEBIE JEST SYTUACJĄ WYJĄTKOWĄ.
Rowerzysta nie może jeździć po jezdni obok innego uczestnika ruchu chyba, że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego
PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH:
– Przejazd po przejściu dla pieszych lub wzdłuż chodnika jest zabronione.
POJAZDY W KOLUMNIE:
– Ruch pojazdów rowerowych w kolumnie nie może przekroczyć liczby 15.
CZEPIANIE SIĘ POJAZDÓW:
– Zabronione!!!
. ALKOHOL:
– Piłeś? Nie jedź!
TELEFON:
– Używanie go podczas jazdy jest zabronione.
DOKUMENT:
– Jeśli ukończyłeś 18 lat, nie musisz mieć dokumentu uprawniającego Cię do jazdy rowerem. Warto, żebyś miał kartę rowerową, wówczas gdy nie jesteś jeszcze pełnoletni.
. WYPOSAŻENIE:
– Rowerzysto! Pamiętaj!!!!
a) sprawność – Twój rower powinien być przede wszystkim sprawny- żebyś nie stwarzał zagrożenia dla siebie i innych.
b) oświetlenie – Jest niesamowicie ważne. Uwierz, jeśli nie masz oświetlenia – samochód Ciebie po prostu nie widzi, a zobaczy MOŻE w ostatnim momencie! – NIE WARTO!
c) kamizelka odblaskowa – Kierowca samochodu zobaczy Ciebie z dalszej odległości.
d) pompka – Przyda się w razie czego ;]
e) kask – Jeszcze nie obowiązkowy, ale również wzmacnia nasze bezpieczeństwo
Zanim przystąpisz do jazdy rowerem pamiętaj o rozgrzewce
Rozgrzewka rowerzysty składa się z takich ćwiczeń, jak:
krążenia bioder – nogi rozstawione na szerokość barków, a ręce wsparte dłońmi w pasie, obroty biodrami w dwóch seriach (w jedną, a potem w druga stronę), skrętoskłony – nogi rozstawione na szerokość barków, a ręce rozłożone, naprzemienne skłony prawą ręką ku lewej stopie i odwrotnie, skłony tułowia – nogi rozstawione na szerokość bioder, przy wykonywaniu skłonów należy dotykać dłońmi podłogi, przysiady – lekko rozstawione nogi, ręce wyciągnięte równolegle do przodu, uginanie kolan do przysiadu całkowitego lub z zatrzymaniem bioder niemal na poziomie kolan, rozciągające – przyciąganie nogi piętą do pośladka przy staniu na jednej nodze, dotykanie dłońmi palców stóp w pozycji siedzącej (nogi wyprostowane i złączone), dociskanie stopą do podłogi nogą wysuniętą przy wsparciu dłońmi o ścianę.Każde ćwiczenie należy wykonywać w serii 15-30 powtórzeń, starając się wytrzymać w przyjmowanej pozycji 5-10 sekund.
PAMIĘTAJBEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE!!!!
Zadanie na dziś:
– Przejedź się rowerem – nie musi być daleko, nie musisz poświęcać wiele czasu – 20 – 30 min spokojnie wystarczy na początek.
– Nie zapomnij przypomnieć sobie ogólnych przepisów.
– Weź ze sobą coś do picia, najlepiej wodę – i uzupełniaj płyny.
– Ubierz się odpowiednio do panującej pogody.
– Zaproponuj mamie tacie starszemu rodzestwu przejażdżkę – razem raźniej 🙂
– Najlepiej przed jazdą i po niej rozciągnij i rozruszaj przede wszystkim nogi. Przed – gdyż przygotujesz mięśnie do pracy, po – będziesz mieć mniejsze zakwasy.
– Ciesz się miło spędzonym czasem na rowerze 🙂
Dlaczego warto jeżdzić na rowerze
Dodaj komentarz