ping pong- doskonalenie odbić
Zanim przystąpimy do nauki odbić przypomnijmy sobie prawidłowa technikę trzymania rakietki i prwidłową postawę ciała w trakcie gry.
Trzymanie rakietki Strona rakietki, na której kładziemy kciuk to forhend, a zagranie tą stroną to uderzenie forhendowe.. Strona rakietki, na której kładziemy palec wskazujący to bekhend, a zagranie ta stroną to uderzenie bekhendowe. Zauważ, że skoro nie ma dwóch takich samych ludzi to nasi ćwiczący tak samo rakietki trzymać nie będą.
Tenisowe rodzaje uderzeń
Podstawowymi Odbiciami w tenisie są oczywiście forehand i backhand. Pierwsze to uderzenie piłki wewnętrzną stroną rakiety – zawodnik praworęczny uderza piłkę ze swojej prawej strony, a leworęczny z lewej. Przy tym serwisie powinno się lekko skręcić nadgarstek, by nadać piłce rotację awansującą. Inaczej jest z backhandem, który wiąże się uderzeniem zewnętrzną stroną rakiety; praworęczny zawodnik uderza wtedy piłkę ze swojej lewej strony, a leworęczny z prawej. Zamach wykonuje się uniesioną główką rakiety, a rakieta zmierza pod piłkę. W przypadku dwuręcznego backhandu słabsza ręka odpowiedzialna jest za ok. 70% siły uderzenia.
FOREHAND
BACKHAND
Postawa podczas rozgrywki
Może się wam to wydać dziwne, ale jednak postawa jest bardzo ważną sprawą, jeżeli chce się mieć osiągnięcia w tenisie ( oczywiście stołowym).
Zacznijmy od tego, że nie powinno się stać po środku stołu. Dlaczego? Ponieważ trudniej jest nam wtedy odbić piłeczkę z forehand'u. Jeżeli jesteśmy praworęczni, to powinniśmy stać bardziej po lewej stronie. Jeśli jesteśmy lewo ręczni- po prawej.
Teraz przejdźmy do odległości od stołu. Jak pewnie zauważyliście, dobrzy tenisiści nie stoją bardzo daleko od stołu, ani też nie za blisko. Trzeba pamiętać, że im bliżej stołu stoimy, to tym bardziej możemy zaskoczyć przeciwnika naszym ruchem. Kiedy stoimy daleko, rywal ma czas aby oszacować miejsce, w jakie uderzymy. Według mnie optymalną odległością jest; 0,5 do 1 metra.
A teraz jak już znacie podstawowe odbicia i postawę to przejdzmy do praktyki
Rozgrzewka z rakietką – zapoznanie się z różnymi sposobami uchwytu rakiety, ćwiczenia lokomocyjne z rakietką w ręce (trucht, cwał bokiem, przeplatanka itp.), ćwiczenia kształtujące z rakietką w ręce (krążenia, wymachy, podskoki itp.), sprawdzanie prawidłowego uchwytu. Balansowanie piłki na rakietce – stanie (marsz, trucht, bieg w różnych kierunkach) trzymając piłeczkę na rakietce. Podbijanie piłki – forhendem, bekhendem, na przemian forhendem i bekhendem, na przemian nisko i wysoko. Konkursy – „ile razy bez błędu podbijesz piłkę forhendem, bekhendem, uchwytem piórkowym, lewą ręką itp.”. Podbijanie piłki w postawie gotowości – wykonywanie różnych zadań: „stanie-siad-stanie”, „stanie-leżenie-stanie”, podbijanie cały czas piłeczkiA teraz małe wyzwanie
Trikami pochwalicie się jak wrócimy do szkoły:)
Miłej zabawy
Dodaj komentarz