Pierwsza pomoc przy omdleniach
Pierwsza pomoc przy omdleniu
Omdlenie może zdarzyć się każdemu. Jest to krótka utrata przytomności . Następuje wskutek niedotlenienia mózgu, co jest spowodowane zmniejszonym przepływem krwi. Zwykle trwa ono kilkanaście sekund, po których osoba jest znowu przytomna.
Omdlenie może być wywołane:
wzmożonym napięciem emocjonalnym, jak np. paniczny strach, wystąpieniem silnego bólu, przebywaniem w pozycji stojącej przez długi czas.Nie należy jednak nigdy lekceważyć tego typu zdarzenia.
Jak wygląda pierwsza pomoc przy omdleniu?
wyniesienie poszkodowanego z miejsca, w którym omdlał (np. kościół) na powietrze, a gdy jest to niemożliwe zapewnienie dostępu świeżego powietrza, ułożenie na wznak (na plecach), uniesienie nóg poszkodowanego do góry, ocena funkcji życiowych, czyli udrożnienie dróg oddechowych poprzez odgięcie głowy do tyłu a następnie ocena oddechu przez 10 sekund (w tym czasie powinniśmy usłyszeć co najmniej dwa oddechy), nie stawiaj chorego na nogi zbyt szyko, aby nie doszlo do ponownego omdleniaPamiętaj, że przy omdleniu nie wolno klepać ani szarpać poszkodowanego, chlapać wodą, wkładać mu niczego do ust ani podawać żadnych leków.
Jeśli po chwili poszkodowana osoba nie odzyska świadomości, ale oddycha, to mamy do czynienia z utratą przytomności i należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe numer telefonu 999 lub 112,
a osobę poszkodowaną ułożyć w pozycji bezpiecznej, a jak to zrobić zobaczcie na filmie:
Przećwiczcie ułożenie w pozycji bezpiecznej z rodzicami, rodzeństwem.
Dodaj komentarz